Elsőpéntek– Jézus Szívének tisztelete
Az elsőpéntek a hónap első péntekje, egyben a Jézus Szíve tisztelet napja is.
Alacoque Szent Margit vizitációs nővér a XVII. században felszólítást kapott Jézustól, hogy terjessze Jézus Szíve tiszteletét, és elsőpénteken járuljon szentáldozáshoz. Akik kilenc egymást követő elsőpénteket gyónással, áldozással megtartanak, Jézus ígérete szerint sokféle kegyelmet kapnak Istentől. Ezeknek az ígéreteknek nyomán az elsőpénteki nagykilenced megtartása széles körben elterjedt az Egyházban és a Jézus Szíve tisztelet legelterjedtebb formája lett.
Mit ígért Jézus azoknak, akik megtartják az elsőpénteki nagykilencedet, vagyis kilenc egymást követő hónap első péntekén meggyónnak és megáldoznak?
Jézus ígéreteit 12 pontban foglalhatjuk össze, ezek a következők:
1. Megadom nekik az állapotukhoz szükséges kegyelmeket.
2. Családjaiknak megadom a békét.
3. Minden bánatukban megvigasztalom őket.
4. Életükben és különösen haláluk óráján biztos menedékük leszek.
5. Minden vállalkozásukat megáldom.
6. A bűnösök szívemben megtalálják az irgalom forrását és vég nélküli tengerét.
7. A lanyha lelkek buzgókká lesznek.
8. A buzgó lelkek nagy tökéletességre jutnak.
9. Megáldom a házakat, ahol Szívem képét kifüggesztik.
10. Azoknak, akik a lelkek megmentésén dolgoznak, olyan erőt adok, hogy még a legmegrögzö11. >Azok neveit, akik ezt az ájtatosságot terjesztik, szívembe írom, és onnan soha ki nem törlöm.
12. Végül Jézus Szíve legnagyobb ígérete az elsőpénteki nagykilencedet elvégzőknek a következő: Mindazok, akik kilenc egymásután következő hónap első péntekén a szentségekhez járulnak, vagyis meggyónnak és megáldoznak, nem halnak meg kegyelmem nélkül, sem a nekik szükséges szentségek vétele nélkül. Isteni Szívem biztos menedékük lesz az utolsó pillanatban.
Ez az utolsó ígéret tehát azt jelenti, hogy nem kárhoznak el azok, akik életükben elvégezték a nagykilencedet. Nagyon fontos ígéret ez.
Mit jelent a Jézus Szíve tisztelet?
A Jézus Szíve tiszteletben magát az Istenembert, magát Jézust ünnepeljük, ebben az ünneplésben különösen nagy hangsúlyt kap Jézus szeretete, amelyet a szív jelképez. A szívben nemcsak Jézus emberi, hanem istenemberi szeretetének is jelképét látjuk, amely egyszerre tükrözi az Atya iránti és az emberek iránti szeretetét. A szív Jézus valóságos emberségének kifejezése is, melyet áldozatul adott értünk. A Jézus Szíve tisztelet megnyilvánulási formái lehetnek például az engesztelés, Krisztus követése, esetleg önmagunk felajánlása. Önmagunk fölajánlása azt jelenti, hogy minden fáradozásunkat, munkánkat, szenvedésünket Jézus Szíve iránti szeretetből tesszük, és ezért viseljük el türelemmel mindazokat a nehézségeket, amelyek életünkben adódnak.
Alacoque Szent Margit volt az első, aki a Szent Szív különös oltalmába ajánlotta magát. E fölajánlást később sokan mások is megtették. XI. Pius pápa pedig az Egyházat is Jézus Szíve oltalmába ajánlotta.
.
Ma az Egyházban Jézus Szíve ünnepe főünnep. Ezen a napon kívül még a Jézus Szíve tisztelet ideje minden elsőpéntek, és az egész június hónap. Június hónapban szokás imádkozni minden nap a Jézus Szíve litániát.
Az elsőpéntek és a Jézus Szíve tisztelet kapcsán gyakran említjük Alacoque Szent Margit személyét.
Alacoque Szent Margit
Ünnepét minden évben október 16-án tartja az Egyház.
Burgundiában született 1647. július 22-én és 1690. október16-án hunyt el.
Margit apja királyi jegyzőként működött. Amikor Margit nyolc éves volt, meghalt az édesapja, és a család meglehetősen rendezetlen anyagi körülmények között maradt. A kis Margit tíz éves korában súlyos beteg lett: gyermekbénulás támadta meg. Betegsége négy évig tartott, és gyógyulása olyan váratlan és hirtelen volt, hogy ő maga és környezete is csodának tartotta.
Rendkívüli jelenségek is mutatkoztak az életében, például látomásai voltak. 1667-ben egy magánkinyilatkoztatás hatására elhatározta, hogy szerzetbe lép.
A noviciátus ideje alatt kapta az első magánkinyilatkoztatásokat Jézus Szent Szívéről.
Hogy a látomások valódiságáról bizonyosságot szerezzen, a zárda főnöknője különböző szakértőkkel vizsgáltatta meg, akiknek véleménye nagyon kedvezőtlen volt. Emiatt sok meg nem értés és megaláztatás érte Margit nővért.
1675-ben pozitív változás történt a kolostorban, a vizitációs apácák elöljárónak kapták Claude La Colombiére jezsuita atyát, aki hamarosan Margit nővér lelkiatyja lett, és megnyugtatta a kapott kegyelmek valódiságáról. Margit akkor feltárta előtte a küldetését, mely szerint a Jézus Szíve-tiszteletet kell szélesebb körben terjesztenie. Elmondta nagy látomását, amelyben 1675. június 15-én volt része, amelyben az Úr Krisztus megbízta azzal, hogy gondoskodjék Jézus Szívének ünnepéről. Erről írást is készített, amelyet átadott La Colombiére atyának, aki azt később „Lelki magábaszállás” című könyvében közzé is tette. A könyv megjelenésétől kezdve széles körben ismertté váltak Margit-Mária nővér magánkinyilatkoztatásai.
Az idő múlásával Margit nővér egészsége meggyengült, és 1690. október 16-án meghalt.
Nagyon értékes önéletrajzot hagyott hátra, amelyet 1685-ben írt. Margit nővért 1864. április 24-én boldoggá, 1920. május 13-án szentté avatták.
Legyen példa számunkra az Ő személye a Jézus Szíve tiszteletben, és az elsőpénteki nagykilenced kitartó végzésében.
Llek kincstr
Főoldal
|